Jak dobrać wzór parapetu wykonanego z marmuru, granitu lub innego kamienia?

    Jesteś tutaj
  • Strona główna
  • Jak dobrać wzór parapetu wykonanego z marmuru, granitu lub innego kamienia?
parapety ze spieków kwarcowych

Jak dobrać wzór parapetu wykonanego z marmuru, granitu lub innego kamienia?

25 maja 2020

Parapet to przestrzeń nieustannego ścierania się opinii osób, które uważają że jego kolor i materiał z jakiego został wykonany nie ma wpływu na aranżację wnętrza oraz tych, którzy traktują go jako jeden z integralnych elementów pomieszczenia. Zdaniem tych drugich parapet wewnętrzny powinien współgrać z innymi elementami wystroju przestrzeni. Dlatego też decydując się na blat kuchenny, kominek czy schody z kamienia naturalnego lub konglomeratu nie powinniśmy zapominać o parapetach, które mogą być wykonane z tego samego materiału.

Wybieramy parapet – na co zwrócić uwagę?

Wybierając parapet wykonany z kamienia naturalnego lub konglomeratu należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie oraz na to, na ile będzie widoczny w pomieszczeniu. Jeśli parapet będzie wyeksponowany, a w pomieszczeniu docelowo znajdą się elementy wyposażenia w okładzinie z kamienia lub konglomeratu warto zdecydować się na ten sam materiał. To pozwoli na uzyskanie spójnego efektu wizualnego. Należy przy tym pamiętać o ograniczeniach poszczególnym materiałów – nie każdy parapet kamienny będzie dobrze znosił towarzystwo donic z kwiatami oraz częstą ekspozycje na wodę. Jeśli okaże się, że kamień naturalny, który wybraliśmy na okładzinę podłogową lub kominek nie sprawdzi się jako materiał na parapet, zawsze możemy sięgnąć po konglomerat o korespondującym wybarwieniu i użyleniu. W ten sposób zachowamy harmonię wnętrza, jednocześnie przez długi czas ciesząc się estetyką i funkcjonalnością poszczególnych elementów.

Jak dobrać wzór?

Nasze doświadczenie pokazuje, że coraz rzadziej wybieracie Państwo parapety granitowe. Materiał ten jest wypierany przede wszystkim przez konglomerat marmurowy. Konglomerat marmurowy jest wystarczająco twardy i posiada właściwości, które czynią go idealnym materiałem właśnie na parapety wewnętrzne. Pod względem wzoru parapetu konglomerat pozwala nam wybrać spośród wariantów o dowolnym rodzaju wybarwienia i użylenia materiału. To pozwala na realizację nawet najbardziej oryginalnych projektów aranżacji przestrzeni, których unikalność podkreślają niestandardowe kolory.

Wybierając wzór parapetu warto pamiętać o tym, że bardzo wyraziste użylenie kontrastujące z wybarwieniem kamienia najlepiej sprawdzi się na dużej przestrzeni, a więc w przypadku parapetów relatywnie długich i raczej szerokich. W przypadku krótkich i wąskich parapetów wewnętrznych polecamy wybierać konglomerat charakteryzujący się niezbyt „rzadkim” wzorem. Drobny deseń pozwoli nam uzyskać interesujący efekt wizualny, jednocześnie nie przytłaczając przestrzeni. Tę samą zasadę możemy zastosować do kolorystyki – ciemno wybarwione konglomeraty polecamy przede wszystkim w dużych i przestronnych wnętrzach, jasne bardzo dobrze sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach.

Dlaczego coraz częściej mówimy o parapetach wewnętrznych z konglomeratu?

Za wyborem konglomeratu na parapety wewnętrzne przemawia niższa cena materiału, jak również jego cechy fizyczne i chemiczne. Konglomerat jest lżejszy, a zarazem bardziej odporny na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Bez obaw możemy go wykorzystywać planując zastawienie parapetu donicami z kwiatami. Nie groźna mu woda, ziemia, czy opadające płatki kwiatów, które lubią odbarwiać powierzchnie.

YouTube
Pinterest
LinkedIn
Instagram
Call Now Button